Niezbędnik łowcy zorzy polarnej – 10 rzeczy, które warto mieć ze sobą

Opublikowano : 16.10.2024 Redakcja
Niezbędnik łowcy zorzy polarnej – 10 rzeczy, które warto mieć ze sobą

Zorza polarna to jedno z najbardziej rozbudzających wyobraźnię zjawisk na świecie – a moment, w którym po długim czasie wyczekiwania w końcu pojawia się na horyzoncie, potrafi wywołać ciarki na plecach. I nigdy się nie nudzi!

Jednak „polowanie” na zorzę to nie tylko magia – to też logistyka. Jeśli więc marzysz o tym, by stanąć pod niebem rozświetlonym aurorą (i przy okazji zrobić zdjęcia, które będą pamiątką do końca życia), lepiej dobrze się do tego przygotuj.

W naszych poprzednich artykułach "Zorza polarna – dokąd lecieć, żeby ją zobaczyć?" i "10 kluczowych zasad, dzięki którym upolujesz swoją pierwszą zorzę polarną!", pokazaliśmy, gdzie i jak najlepiej polować na te świetlne cuda. 

Teraz czas na kolejny krok: co zabrać na tę wyprawę, by nie tylko ją zobaczyć, ale też przeżyć w pełnym komforcie i gotowości na każdą sytuację.

 

1. Ciepła odzież warstwowa

Na polowaniu na zorzę nigdy nie jest za ciepło – wręcz przeciwnie! Oczekiwanie na ten pokaz natury często oznacza spędzenie wielu godzin na otwartej przestrzeni w mroźnych warunkach. 
Kluczem do przetrwania są więc warstwy i dobrej jakości ubrania (takie, których materiał oddycha, a jednocześnie trzyma ciepło – np. wełna merino w odzieży termicznej lub swetrze, naturalny puch w kurtce).

Co spakować?
🔸 Bielizna termoaktywna 
🔸 Polarowa lub wełniana bluza
🔸 Ciepła kurtka i spodnie (mogą być nawet narciarskie!)
🔸 Ciepła czapka, rękawiczki i szalik
🔸 Buty z izolacją na zimę (najlepiej z wysoką cholewką i antypoślizgową podeszwą). Jako dodatek świetnie sprawdza się ciepła, typowo zimowa wkładka do butów 😊

 

Przy takim ubieraniu się na cebulkę zwróć uwagę, by nie było Ci ciasno, zwłaszcza w stopy lub dłonie. Zbyt wiele krępujących warstw utrudnia krążenie – a to w końcu naturalny (i najlepszy) sposób rozprowadzenia ciepła po ciele! 

 

🔸 Gdzie kupić? jakdolece.pl/l/bielizna-termoaktywna

 


2. Termos z gorącym napojem

Nawet najtwardsi łowcy zorzy wiedzą, że długie godziny na mrozie wymagają regeneracji. Gdy przestępowanie z nogi na nogę robi się coraz częstsze, a palce zaczynają kostnieć, nic nie podnosi na duchu tak, jak łyk gorącej herbaty czy gorącej czekolady kakao z termosu. Dlatego naszym zdaniem termos to nie dodatek, a podstawa podstaw!

Zadbaj o to, by model, który weźmiesz ze sobą, był dobrze izolowany – im dłużej trzyma ciepło, tym lepiej. W końcu nie ma bardziej gorzkiego rozczarowania niż letnia herbata w mroźną noc… 

 

Oprócz napoju warto także mieć przy sobie coś do zjedzenia – przekąski wysokokaloryczne jak np. batony energetyczne, orzechy czy czekolada, szybko dostarczą energii.

 

🔸 Gdzie kupić? jakdolece.pl/l/termos

 


3. Ogrzewacze do rąk i stóp

Skoro o dodatkowym rozgrzewaniu mowa… Pójdź o krok dalej! Choć odpowiednie rękawiczki i buty są podstawą, przy ekstremalnych mrozach i długim oczekiwaniu w bezruchu, nawet one mogą nie wystarczyć. Ogrzewacze do rąk i stóp, które można włożyć do butów lub rękawiczek, to świetna pomoc w walce z zimnem. Są niewielkie, łatwe do schowania i potrafią działać nawet przez kilka godzin.

🔸 Gdzie kupić? jakdolece.pl/l/ogrzewacze

 

 

4. Powerbank

Wyprawa na zorzę bez powerbanku to jak wyruszenie na pustynię bez wody. Twój smartfon, GPS, czołówka, a nawet aparat – wszystko tego potrzebuje. A zimno? Uwielbia „zjadać” baterie w rekordowym czasie! Dlatego zainwestuj w solidny powerbank o dużej pojemności (najlepiej o minimalnej wartości 10 000 mAh).

 

Trzymaj go blisko ciała, żeby nie stracił swojej wydajności (np. w wewnętrznej kieszeni kurki lub bluzy).

🔸 Gdzie kupić? jakdolece.pl/l/powerbank

 

 

5. Zapasowe baterie

…no właśnie. Jeśli w skład Twojego elektronicznego zestawu wchodzi jakiś sprzęt na baterie (a nie ładowany z powerbanku), nie zapomnij o ich dodatkowym zestawie. Przechowuj je w ciepłym miejscu, na przykład w kieszeni blisko ciała, by nie traciły zbyt szybko energii.

🔸 Gdzie kupić? jakdolece.pl/l/baterie-aaa

 

 

6. Czołówka lub latarka

Większość łowców zorzy wyrusza na poszukiwania po zmroku, dlatego solidne oświetlenie to must-have. Czołówka jest najwygodniejszym rozwiązaniem, bo pozwala mieć wolne ręce. Najlepiej, aby miała tryb światła czerwonego – jest ono mniej inwazyjne i nie wpływa negatywnie na adaptację wzroku do ciemności.

🔸 Gdzie kupić? jakdolece.pl/l/czolowka

 

 

7. Statyw do aparatu

Aparat to jedno z najważniejszych narzędzi łowcy zorzy polarnej. Aby uchwycić magiczne światło zorzy, potrzebujesz długich czasów naświetlania, a to oznacza, że… bez statywu ani rusz! Choć prawda jest taka, że dobry będzie każdy – najwygodniej będzie Ci z lekkim, stabilnym i odpornym na zimno. Mocno eksploatowane plastikowe elementy mogą kruszeć w niskich temperaturach, dlatego, jeśli możesz poświęcić na statyw dodatkowy budżet, warto postawić na statyw nieco wyższej klasy.

🔸 Gdzie kupić? jakdolece.pl/l/statyw-smartfon

 

 

8. Śpiwór lub koc termiczny

Jeśli planujesz długie oczekiwanie na zorzę, zabranie śpiwora lub koca termicznego może okazać się świetnym pomysłem. Nawet jeśli nie planujesz nocowania na zewnątrz, przyda się coś, w czym można się ogrzać podczas postoju, zwłaszcza jeśli nie masz dostępu do ciepłego schronienia (albo nie uśmiecha Ci się czekanie w zaparowanym, odpalanym co chwilę aucie).

🔸 Gdzie kupić? jakdolece.pl/l/spiwor

🔸 Gdzie kupić? jakdolece.pl/l/koc-termiczny

 

 

 

9. Składane krzesełko – komfort czekania na spektakl

Jeśli możesz sobie pozwolić na dodatkowy bagaż – pomyśl o małym, składanym krzesełku albo grubszej karimacie. Dzięki temu nie tylko oszczędzisz sobie stania przez kilka godzin z zadartą głową – ale i będziesz mieć lepszą perspektywę na niebo i nic Ci nie umknie! 

🔸 Gdzie kupić? jakdolece.pl/l/krzeselko

 

 

10. Odblaski lub kamizelka odblaskowa

Jeśli polujesz na zorzę w pobliżu dróg lub szlaków, zadbaj o bezpieczeństwo – kamizelka odblaskowa lub inne elementy odblaskowe mogą uchronić Cię przed niebezpiecznymi sytuacjami. W ciemności łatwo o nieszczęśliwy wypadek, a Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze.

 

Jeśli żeby podziwiać zorzę, zatrzymasz auto na poboczu drogi – koniecznie ustaw przed nim trójkąt ostrzegawczy, żeby Twoja obecność nawet w największej ciemności była dla innych uczestników ruchu nie do przeoczenia.

🔸 Gdzie kupić? jakdolece.pl/l/kamizelka-odblaskowa

 

 

_
Pamiętaj, że zorza to kapryśna dama – czasem każe na siebie długo czekać, innym razem zjawia się znienacka i robi istne show stulecia. Jednak niezależnie od tego, jak potoczy się Twoje polowanie, jedno jest pewne: doświadczenia zimna, nocnego niebo i pierwszych błysków i smug światła, zostaną z Tobą już na zawsze. 

Dlatego gdy masz już wszystko, czego potrzebujesz, pozostaje tylko jedno: ruszać w drogę na północ! 

 

Hej odkrywco! Niektóre linki w powyższym wpisie mogą być linkami afiliacyjnymi. Co to oznacza? Jeśli zdecydujesz się na zakup poprzez te linki, otrzymamy niewielką prowizję, która pomoże nam kontynuować dzielenie się cennymi wskazówkami i inspirować do podróży po całym świecie. Dziękujemy za wsparcie. ❤️

Czekamy na Twój komentarz