W trakcie wyprawy, w natłoku nowych wrażeń i emocji łatwo stracić głowę – i zapomnieć o tym, co w gruncie rzeczy najważniejsze. O zdrowiu! W końcu nic tak nie psuje dobrej zabawy, jak problemy zdrowotne (zwłaszcza w podróży). Jak przetrwać każdy wyjazd w pełnej formie i wrócić z niego jeszcze bardziej naładowanym?
Zobacz 10 przydatnych wskazówek zespołu Jakdolece.
Zaczynamy!
1. Szczepienia – must have!
Zanim zaczniesz eksplorować egzotyczne kraje – odwiedź lekarza. Sprawdź, jakie szczepienia będą Ci potrzebne i jakie leki lepiej mieć ze sobą w apteczce. Wiele szczepień trzeba odnawiać co kilka lat, więc lepiej być na bieżąco.
Zamiast od razu biec do drogiego lekarza podróży, zacznij od swojej najbliższej przychodni – kto wie, może okaże się, że choć część porad lub leczenia możesz zrobić szybciej, taniej i łatwiej?
2. Leki przeciwmalaryczne
Malarii nie pokonasz szczepionką, ale odpowiednie leki mogą cię przed nią uchronić. Jeśli w regionie, do którego się wybierasz, są zalecane — lepiej wyposaż się w nie z wyprzedzeniem, bo niektóre trzeba zacząć brać już przed wylotem. Nie idź też na łatwiznę i nie szukaj informacji tylko w Internecie – pamiętaj, że w różnych regionach świata może występować zagrożenie różnymi typami/szczepami malarii. Dlatego upewnij się, że masz właściwe leki i jesteś dobrze poinformowany/a!
3. Komary – małe bestie, duże zagrożenie
Komary to nie tylko uciążliwe bzyczenie i swędzenie. Przenoszą takie choroby jak malaria, denga, zika… A tym lepiej zapobiegać, jak tylko się da! Dlatego zawsze miej w zanadrzu odpowiednie repelenty (np. z DEET lub naturalną cytronellą), w miejscach najbardziej narażonych noś jasne ubrania zasłaniające jak największą powierzchnię skóry, a na noc zaciągaj moskitierę. Dla pewności możesz też zaopatrzyć się w urządzenia odstraszające komary (np. te podłączane do kontaktu).
4. Rekiny, krokodyle i inne bestie
Rekiny i krokodyle? Spokojnie, to rzadkość – ale jeśli planujesz kąpiele w naturalnych zbiornikach wodnych czy rzekach, przed lekkomyślnym wskoczeniem do wody najpierw zawsze zaciągnij rady lokalnych mieszkańców.
Niestety, częściej spotyka się węże – przed tymi najlepiej uchronisz się, zakładając na wędrówki solidne buty z wysoką cholewką i skarpetki za kostkę. I oczywiście, patrząc pod nogi!
Zawsze na miejscu dowiaduj się też, jakie inne stworzenia mogą stanowić zagrożenia na lądzie oraz w wodzie. Meduzy, pająki, jadowite ryby… każdy region może mieć swoje niespodzianki (również sezonowo) – dlatego zawsze najlepiej stosować się do miejscowych porad i czytać tablice z ostrzeżeniami (np. przed wejściem na plażę).
5. Skóra pod specjalnym nadzorem
Złote plaże czy pustynne krajobrazy mogą być piękne, ale słońce potrafi być zdradliwe. Krem z filtrem UV, kapelusz i okulary przeciwsłoneczne to must-have. Nie pozwól, żeby oparzenia słoneczne czy udar po zbyt długim przebywaniu na ostrym słońcu zepsuły Twoją przygodę.
W ciepłym klimacie łatwo też o infekcje grzybicze. Utrzymuj higienę (nie musimy tego przypominać, prawda?), noś przewiewne ubrania z naturalnych materiałów i wyposaż podróżną apteczkę w preparat przeciwgrzybiczy. Tak na wszelki wypadek!
6. Zapas leków
Zawsze miej przy sobie podstawowe leki i apteczkę. Ból głowy, biegunka czy drobne skaleczenia mogą się zdarzyć wszędzie – a szybka reakcja nie tylko uchroni Cię od nieprzyjemnych wrażeń, ale też przyspieszy powrót do zdrowia (i do przygód, które wciąż czekają na horyzoncie!). Bandaże, plastry, środki przeciwbólowe i dezynfekujące to również podstawa. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe, upewnij się, że masz wystarczający zapas leków na cały okres podróży.
7. Jedz z głową
Awarie układu pokarmowego potrafią zwalić z nóg nawet najbardziej wytrawnych podróżników. Ale w końcu lokalne jedzenie to część przygody! Dlatego rób wszystko z głową. Wybieraj miejsca polecane przez innych podróżników i unikaj podejrzanie wyglądających straganów oraz niebutelkowanej wody z niepewnych źródeł. Jeśli masz wrażliwy żołądek, trzymaj się z dala od surowych produktów. Warto też unikać kostek lodu, które mogą być zrobione z nieprzefiltrowanej wody. Aby pomóc swojemu układowi trawiennemu, jedz zdrowo – czyli regularnie i zróżnicowanie, włączając w dietę dużo świeżych owoców i warzyw (mytych w przegotowanej wodzie lub obieranych). Twój brzuch Ci podziękuje!
8. Zdrowie w Twoich rękach - dosłownie
Kiedy wędrujesz po tętniących życiem bazarach w Azji lub zwiedzasz europejskie kawiarnie, dotykasz całego mnóstwa rzeczy. I Ty, i inni podróżnicy! Dlatego pamiętaj o częstym myciu rąk. Żel antybakteryjny to w podręcznym bagażu must-have, zwłaszcza w miejscach (lub momentach), gdy nie ma dostępu do bieżącej wody.
Pamiętaj również o dezynfekowaniu często dotykanych przedmiotów, które trzymasz blisko - takich jak telefon czy słuchawki, które lubią się z bakteriami.
9. Wysypiaj się
Długie podróże i zmiany stref czasowych mogą wyczerpać. Staraj się spać regularnie, a dopóki Twój sen się nie wyreguluje, planuj dzień tak, byś mógł_mogła skorzystać z popołudniowej drzemki (powernap!) w hostelu. Jeśli masz problem z zasypianiem w nowym miejscu, rozważ zabranie ze sobą maski na oczy i zatyczek do uszu, które pomogą Ci się wyciszyć.
10. Trzymaj formę
Nie zapominaj o ruchu! Podróż to nie wymówka do zaniedbania aktywności fizycznej. Jeśli nie zmieścisz w plecaku butów do biegania czy maty do jogi, może uda się zabrać chociaż skakankę? Korzystaj z parków, plaż i bezpłatnych siłowni w hostelach czy na świeżym powietrzu. Spaceruj, biegaj, chodź po schodach – ruch to zdrowie, nawet na drugim końcu świata.
Podróże to przygoda, ale zdrowie to… podstawa. Trzymaj się tych wskazówek, a każda wyprawa będzie pełna niezapomnianych wspomnień – i bez nieprzyjemnych niespodzianek zdrowotnych.
Przygotowujesz się do wyprawy? Koniecznie zobacz, czego NIE zabierać w podróż – i jakie są nieoczywiste rzeczy, które warto mieć w plecaku w każdej podróży: